E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

EXLAR – Servo Lineer Aktüatörler

EXLAR – Servo Lineer Aktüatörler

Hidrolik ve pnömatik silindirlere yönelik daha temiz ve daha verimli bir alternatif konusundaki sanayi sorununa bir çözüm üretmek amacıyla Exlar firması, patentleri kendisine ait servo lineer aktüatörleri geliştirmiştir. Exlar ürünleri, dünya genelindeki binlerce uygulamada, yüksek hassasiyet gerektiren medikal alandan, ağır sanayi işlerine kadar değişen pek çok sanayideki uygulamalara çözüm olmaktadır. Hemen hemen bütün servo motor sürücüleriyle uyumlu olarak çalışabilmektedir.
Bu ürünler, askeri standartları(MIL-STD) sağladığından dolayı savunma sanayine hizmet eden dünyadaki birçok firma tarafından da tercih edilmektedir. Başlıca kullanım alanları,

•    Savunma & Uzay
•    Proses Kontrol
•    Endüstriyel Otomasyon
•    Gıda & Paketleme
•    Otomotiv
•    Test & Simülasyon & Eğlence
•    Medikal
•    Ağaç İşleme

TRITEX TM  Serisi

Exlar Tritex TM serisi lineer aktüatörler, akışkan güç aktüatörlerine alternatif olmak amacıyla üç teknolojiyi tek bir çatı altında birleştirmiştir. Tümleşik olan fırçasız servo motor, servo sürücü ve pozisyon kontrolörü tipik bir servo sisteminde ki harici servo sürücüyü ve kabloları ortadan kaldırır.
Gerekli besleme elemanları ve kontrol elektroniklerinin tamamı aktüatörün yuvasında bulunmaktadır. Yıkama & temizleme veya sıvı ile irtibatı gerektiren uygulamalara yönelik olarak standart IP54, opsiyonel IP65 koruma sınıfına sahiptir.

PROSES KONTROL UYGULAMALARI

Exlar’ın servo lineer aktüatörleri ve servo motorları çeşitli işlem vanaları ve klapelerinin hassas kontrol ve pozisyonlanmasında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ürünler, hassas pozisyonlama, ex-proof tasarım, manuel çalıştırma, opsiyonel olarak fren, paslanmaz çelik kaplama ve yüksek sıcaklıklardaki ortamlarda çalıştırmaya uygunluk gibi birçok özelliği kapsamaktadır. Farklı aktüatör tipleri ile birleştirilen bu özellikler hem karada hem de denizdeki tesisler ve tesisatlarda hemen hemen her boydan vana ve klapeler için basit ve etkin çözümlerin sunulmasına imkan tanımaktadır.

Exlar’ın yüksek güçteki motor tasarım ve yüksek verimlilikli mekanik tork konvertör kombinasyonu günümüzün rekabetçi işlem çevrelerinde ihtiyaç duyulan kalite ve verimliliği sağlamak için gerekli hız ve hassasiyet ile gücü, vanalara veya klapelere uygulamaktadır. Bir vana uygulamasında kullanılan tipik bir 2” stroklu Exlar aktüatörü 200 ms’den daha az olacak şekilde tamamen açma veya kapatmaya hazır iken pozisyonu +-% .5 doğruluk ile kontrol edebilir. Bu doğruluk ve cevap verme çeşidi ile daha önce sadece kompleks ve pahalı servo hidrolik vana pozisyonlama sistemleriyle yapılabilen uygulamaların gerçekleştirilmesine imkan sağlar.

Standart olarak IP54(opsiyonel IP65) koruma sınıfına sahip Exlar aktüatörler  analog veya dijital (kapalı çevrim) olarak kontrol edilebilmekle birlikte hız, güç ve strok kontrolü yapabilme imkanı da sağlar.

* GS Serisi Lineer Vana Aktüatörleri
GS serisi lineer aktüatörler, dayanıklı roller screw mekanizmasının yüksek performanslı fırçasız servo motorun merkezine entegre edilerek oluşturulmuş benzersiz bir tasarımdır.

GS serisi aktüatörler türbin tahrikli jeneratörlerden denizde petrol çıkarma teçhizatında petrol akışını kontrol eden pompalara kadar her tip vana tahriki için tasarlanmışlardır. Bu aktüatörler vana tahriki bakımından tesis standardına uymasına imkan tanıyan hem geleneksel hem de ex-proof tasarımlar şeklinde mevcutturlar.

* SLG Serisi Servo Vana Aktüatörleri

Kapalı çevrim, SLG serisi servo döner aktüatörler, çeyrek dönüş, tam dönüş veya çoklu dönüş vanaları veya mil ile tahrikli klapelerin çalıştırılmaları için idealdirler. Mil ile tahrikli yüklerde Exlar’ın döner aktüatörleri direkt olarak milden mile birleştirilir. Bunun yapılması, pnömatik ve hidrolik silindirlerin doğrusal hareketinin rotasyonel harekete dönmesi için ihtiyaç duyduğu hantal mekanizmaları ortadan kaldırır. SLG serileri 0,01 ila 5000 rpm’e kadar geniş bir çalışma aralığı sunar ve 530Nm’ye kadar maksimum tork sağlar.

* FT Serisi Büyük Vana ve Klape Aktüatörleri

FT serisi aktüatörler, GS veya SL serisi aktüatörlerde bulunanlardan daha uzun strok ve daha fazla itme gücüne gerek duyan çok büyük vanalar, klapeler ve kapıları çalıştırmak için tasarlanmıştır. FT serisi aktüatörler, 178 kN’a kadar bir kuvvet, 1500mm/s hız ve 2,5m’ye kadar bir strok uzunluğu sağlamak üzere roller screw mekanizması, kapalı çevrim servo motor hassasiyeti ile birleştirilir.

EXLAR – Servo Lineer Aktüatörler için yapılan yorumlar

  1. Sefer Cevapla

    06 Ağustos 2014 - 12:31

    Sayın Yetkili,
    Bu konuda bahsedilen ürünlerin temin edilebileceği yerler nerelerdir acaba?
    İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir