E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Endüstriyel redüktör ve dişli kutularında lider üretici..

Endüstriyel redüktör ve dişli kutuları üretimi konusunda Türkiye’nin Lider Kuruluşu Özgün Makina Farklı Alanalar da ki uygulama çözümleri ile ilgi çekiyor. 

Süleyman Özgün Genel Müdür

Özgün Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. 1981 yılında İstanbul Topçular’da Süleyman Özgün tarafından kurulmuştur. Faaliyetinin ilk 5 yılını traktör sektörüne yedek parça üreterek geçiren firma, 1987 yılından itibaren dişli kaplin imalatına başlamıştır. 1988 yılında bünyesine kattığı dişli takım tezgahları ile başta vinç sektöründe kullanılan özel redüktörlerin imalatına başlamış olup, öncelikle Erdemir Ereğli Demir Çelik Fabrikası, diğer demir çelik fabrikaları ve vinç imalatı yapan firmalara özel redüktörler ve kaplinler imal etmiştir. 1991 yılından sonra kendi mühendislik departmanını kurarak müşterilerinin ihtiyaçlarına göre endüstriyel ağır sanayide kullanılan özel redüktörlerin dizaynını ve imalatını yapmaya başlamıştır. Yıllar içerisinde Erdemir Ereğli Demir Çelik ve İsdemir İskenderun Demir Çelik gibi kuruluşların modernizasyonunda yer alan firmalarla konsorsiyum kurup kendi imalatlarını başarı ile bu firmalara üretmiştir.
2002 yılından sonra Ortadoğu ülkelerine yönelmiş fakat bu ülkelerde kullanılan imalatların kaliteden yoksun olduğunu görüp, 2003 yılından itibaren rotasını Avrupa ve Kanada pazarına yönlendirmiştir. Özgün Makina Hollanda’da rüzgâr türbinlerine ekipman tedarik eden bir firmaya 10 yıldır başarı ile üretim yapmakta, Kanada’da ise hadde açıcı, sarıcı ve dağıtıcı imalatı yapan bir firmanın tüm redüktörlerini üretmektedir. 2007 yılından bu yana Almanya ve Fransa’daki yaklaşık 15 firmanın imalatlarını yapan firma, bu esnada Türkiye ve Ortadoğu ülkelerindeki çimento, demir çelik, alüminyum ve bakır tesislerinin komple redüktörlerini dizayn edip imal etmektedir. 2008 yılında Türkiye’nin ilk yerli rüzgar türbini ekipmanlarını başarı ile dizayn ve imal etmiş olup şu anda MİLRES projesinde Y.T.Ü ve TUBİTAK ile beraber Türkiye’nin devlet destekli milli rüzgar türbini projesini hazırlayıp imalatına başlamıştır.
Şu anda bünyesinde 8 mühendis, 4 tekniker, 4 teknisyen, 35 operatör ve Türkiye’nin gelişmiş makine parkı ile toplam 6000 m²’de 2 fabrikası ile hizmetine devam etmektedir. Firma, 1500 mm’ye kadar iç ve dış dişli taşlayabilen gelişmiş profil taşlama tezgahı ile daha yüksek kalitede imalatlar sunabilmektedir.


Kalite kontrol her noktada ön plana çıkarken ultrasonik kontrol ve manyetik kontrolleri de kendi bünyesinde kullanabilen, ø1600 mm’e kadar iç ve dış dişlilerin profil ve evolventlerini CNC kontrollü tezgahlarda ölçebilen, ø2500 mm 35 Modüle kadar dişli taşlayabilen, 2004 yılından beri 2 ayrı akreditasyon firmasında kalitesi tescillenmiş, Türkiye sınırlarında ve tüm dünyaya özel çözümler sunan aynı zamanda yaklaşık 23 tip 268 farklı büyüklükte dişli ve elastik kaplinin imalatını yapan, stoklayan ve bunların yanı sıra savunma sanayine de özel çözümler sunan bir işletmedir.


2009 yılında 4000 kw’lık çimento değirmeni redüktör dişli grupları, Özgün Makina tarafından üretilmiştir. Ayrıca son olarak yine bir çimento fabrikası için 3100 kw’lık planet redüktör grubu imalatı tamamlanmıştır ve testleri kullanıcı firma gözetiminde yapılmıştır.

Bu haberi PDF olarak bilgisayar veya cep telefonunuza indirmek için tıklayınız>>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir