E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Elektrik-Elektronik ihracatı 3 milyar dolara ulaştı

Ülkemizin üretim, ihracat ve istihdam bakımdan önde gelen sektörleri arasında yer alan elektrik-elektronik ve bilişim sektörünün ihracatı, 2013 yılının ilk çeyreğinde 2 milyar 962 milyon dolara ulaştı. Türkiye ihracatında 5’inci sırada yer alan sektörün ihracatında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre düşüş olmasına rağmen Doğu Avrupa, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu’ya yapılan ihracatın arttığı gözlendi.  

TET Yonetim Kurulu Baskani Fatih Kemal Ebiclioglu-4_420x280

Beyaz eşya, renkli televizyon, kablo, tüketici elektroniği, elektrik dağıtım ekipmanları, dayanıklı tüketim malları gibi farklı ürün gruplarındaki ihracatçıları bünyesinde toplayan sektör, 2012 yılını 13 milyar doların üzerinde ihracatla kapatmıştı. Avrupa’nın beyaz eşya ve renkli televizyon üretim merkezi konumundaki Türkiye, dünya kablo üretiminde de üçüncü sırada yer alıyor.

 

Avrupa’daki daralma elektrik- elektronik ihracatçılarını yeni pazarlara yöneltti

Ocak – Mart döneminde elektrik-elektronik ve bilişim sektörünün en büyük pazarlarından olan İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerine olan ihracattaki gerilemeye karşılık Doğu Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerde artış olduğu görüldü. Avrupa pazarındaki daralmayı pazar çeşitliliğiyle telafi etme yolunda ilerleyen elektrik ve elektronik sektörü, İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) öncülüğünde dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen potansiyel pazar araştırmalarına hız verdi.

TET Yonetim Kurulu Baskani Fatih Kemal Ebiclioglu-1_187x280

İhracat portföyünde Avrupa ülkelerinin ağırlığını alternatif pazarlarla dengelemek konusunda başarılı olan sektörün yılın ilk çeyreğinde en çok ihracat artışı gerçekleştirdiği ülkeler; Irak, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Azerbaycan-Nahcivan, İsrail, Cezayir, Polonya, Mısır, Macaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. Macaristan’a yapılan ihracatın bu dönemde yüzde 119 arttığı, Suudi Arabistan’ın ise yüzde 71’lik artış oranına sahip olduğu dikkat çekti.

Erbiçoğlu, “Avrupa standartlarında üretim kalitemiz ile avantajlı bir konumdayız”

İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Avrupa Birliği’ndeki kriz ve ekonomik handikapları alternatif pazar stratejisiyle telafi etme yolunda ilerlediklerini belirterek, şunları söyledi: “Avrupa ekonomisi halen ekonomik krizin olumsuz etkisinden sıyrılabilmiş değil. Doğu Avrupa ülkeleri kıta geneline göre daha hareketli. İlk çeyrek ihracat rakamlarımız da bu ülkelere ihracatımızın arttığını net olarak ortaya koyuyor. İhracat artışının yaşandığı diğer bölgeler ise Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler. Avrupa standartlarında üretim kalitemiz ve ürün çeşitliliğimiz ile avantajlı bir konumdayız. Sektör olarak bu avantajı lehimize kullanmak ve ihracatımızı yeni pazarlarla çeşitlendirmek için yoğun çaba harcıyoruz. Bu hedef doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerine fuar ve ticari heyet programları düzenliyoruz.  Elektrik-elektronik sektörümüzden firmalarımızı bu yıl Cezayir-Fas’ın ardından Vietnam-Tayland, Avustralya-Yeni Zelanda, Şili-Arjantin, Angola-Kamerun gibi potansiyel pazarlarla buluşturmaya devam edeceğiz. Sektörümüz açısından ikinci çeyrek bu anlamda umut vaat ediyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir