E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Clariant Plastik Endüstrisi Renk Kılavuzu Colorforward® 2017’yi Yayınlandı

1454404264_Gorsel_ColorForward2017__2__1024x683

ColorForward® 2017’ye göre, endüstride bu sene renkler daha mat ve daha koyu.
Özel kimyasallarda dünya lideri Clariant, plastik endüstrisine sunduğu renk tahminleri kılavuzu, ColorForward® 2017’yi yayınladı. 2006 yılından beri sektöre yön veren ColorForward®, veri madenciliği, sosyal izolasyon, anlam arayışı gibi toplumsal ve ticari trendleri görselleştiriyor.

Clariant’ın 2006 yılından bu yana plastik ürün tasarımcıları ve pazarlama profesyonellerine yönelik hazırladığı trend ve renk analiz kılavuzunun 11’inci sayısı yayınlandı. Plastik ürün tasarımcıları ve pazarlama profesyonellerinin etkili renk seçimleri yapmasını amaçlayan ColorForward®, tüketici davranışlarını tetikleyen dört toplumsal trend özelinde renk seçenekleri sunuyor.

2017’nin renkleri koyu ve mat

ColorWorks Avrupa’nın Tasarımcısı Judith van Vliet, “ColorForward 2017, 2016 versiyonundan oldukça farklı. Ruh halimizin biraz daha korkak, daha içe dönük hale gelişini ve birçok insanın bugünlerde hissettiği kopukluğu yansıttığını düşünüyoruz. Bazı istisnalar var elbette ama renklerimiz genel olarak daha mat, daha koyu ve hatta daha belirsiz.” dedi.

Judith, “Herkesin ColorForward’a tepkisi farklı olacak. Trend teması beş renkli bir paletten oluşuyor ama bunların amacı “modanın yeni rengini” tahmin etmek değil; Clariant tüketicilerine daha yaratıcı bir deneyim sunmak. Bu trend temaları ve renk paletleri bazıları için gördükleri ve akıllarındaki rengin teyidi olurken bazıları için de ilham kaynağı olacak” şeklinde konuştu.

ANNOY FIRM OMIT
İngilizce “My information” yani “Bilgilerim” ifadesinin bir anagramı olan bu trend, bilginin ifade edilmesini amaçlıyor. Temelinde veri madenciliği ve dijital bilgilerin sistematik şekilde sınıflandırılmasının yattığı Annoy Firm Omit trendinin renkleri, koyu ve gri tonlar.

DELONELINATION
Judith van Vliet “Delonelination bir uyandırma servisi,” olarak tanımladığı Delonelination, özellikle gençler arasında artmakta olan yalnızlığı, bej ile kahverengi arasında değişen solgun ve mat renklerle simgeliyor.

NEBULOVE
Nebulove, karmaşık ilişkileri temsil ediyor. Bu temanın renkleri kırmızı, açık yeşil ve sarının tonları. Lila rengi ve kahverengimsi bir turuncunun yanı sıra “mutlu bekarları” temsil eden açık pembe de yer alıyor.

Trend: IT’S A TRAP!
Van Vliet “Hayat bir tuzak olabilir,” diyor. “Siz engel olmazsanız zor ve stresli ya da çok sıkıcı hale gelebilir. Bu yüzden insanlar bu döngüden çıkmak, zihnin sınırlarını zorlamak için yeni yollar aramaya başlıyor. Bu trend kaçmak ve yeni algılar bulmakla ilgili, doğal olarak renkleri de yeni bir estetik yaratıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir