E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Çimento ve Beton Sektörü Redüktörleri

IMG_3302_676x768

Türkiye’de 50’nin üzerinde çimento fabrikası ve çok sayıda beton santrali bulunmaktadır. İnşaat sektörünün hızlı ilerlemesine paralel olarak çimento ve beton sektörleri de hızlı bir şekilde büyümektedir. Birçok sektör gibi kendisine özel ihtiyaçları ve özel çözümlere gereksinimleri bulunmaktadır.
Çimento fabrikaları ve beton santralleri 24 saat çalışan tesisler olduğu için, süreklilik çok önemlidir. Dolayısı ile bu tesisler kurulurken işleyişi direkt olarak etkileyecek faktörlerin seçimine özen gösterilmelidir. Redüktörler de bu tesislerin elevatör, konveyör, değirmen, soğutma kulesi, helezon vb. gibi birçok alanında bulunan ve işleyişi direkt olarak etkileyen en önemli unsurlarındandır.

Tesiste kullanılacak redüktörlerin seçimi, tesisin 24 saat çalışacağı göz önünde bulundurularak, redüktörün çalışacağı uygulama, dur-kalk sayısı vb. gibi faktörler ele alınarak yapılmalıdır. Her ne kadar kaliteli ürün kullanılırsa kullanılsın seçimi düzgün yapılmayan redüktörden verimli bir çalışma beklenemez.

Gelişen teknoloji ile beraber yerli üretim redüktörlerin hem çimento sektöründe hem de beton sektöründeki yeri gün geçtikçe artmaktadır. Bu sektörde kullanılan redüktörlerden beklenen en önemli iki teknik unsur, redüktörün arıza çıkarmaması ve olası arızalarda ise sorunun en kısa sürede çözülmesidir.

Üretim teknolojisi ve bilgi birikimi açısından Türkiye’nin sayılı firmalarından olan Dişsan Redüktör, mikser redüktörleri, konveyör – elevatör redüktörleri, helezon redüktörleri ve değirmen redüktörleri ile sektörün tüm redüktör ihtiyacını karşılayabilmektedir. Yerli pazarın yanında artık global pazarları hedefler hale gelmiştir.

Dişsan, gelişen teknoloji ile beraber son yıllarda kullanımı sıklaşan planet sistemli çift milli mikser (twinshaft) redüktörlerini de imalatına katarak sektörün ihtiyaçları doğrultusunda ürün gamını genişletmiştir. Diğer modeller gibi bu redüktörler de, CNC tezgahlarda yüksek kalitede ve hassasiyette, ağır şartlarda çalışmaya elverişli olarak imal edilmektedir.

Büyük elevatör ve konveyörler için helis alın dişlili, paralel milli DA serisi ya da helis konik dişlili DK serisi redüktörlerle bu sektörün ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Motorlu redüktör istendiğinde DZGM / DMA ve DGM serisi redüktörler sunulmaktadır. Ayrıca DG serisi mile geçme motorsuz redüktörler de konveyör sistemleri için en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Değirmen redüktörleri olarak da DA serisi paralel milli redüktörler kullanılmaktadır. Mikser redüktörleri olarak tek milli mikserlerde DMA serisi, çift milli mikserlerde planet serisi olan DKP serisi, panmikserlerde ise DKL serisi kullanılmaktadır.

Çalışma koşullarına göre redüktöre, yardımcı tahrik, yağ pompalı cebri yağlama sistemi, cebri fan, eşanjörlü soğutma sistemi veya geri dönüş kilidi gibi özel aksesuarlar uygulanabilmektedir. Kilitli redüktörler, elevatör ve eğimli bantlı konveyörlerde kullanılarak ayrıca kilit kullanmaya gerek kalmadan geri dönüşü önleme sorununu sağlamlığından ödün vermeden ekonomik ve pratik olarak çözümlemektedir.

Dişsan DA / DK Model Redüktörlerin Avantajları:
• Sağlam gövde yapısı ve yüksek kaliteli malzeme kullanımı sayesinde güvenilir ve uzun ömürlüdür.
• Dişlilerin ve gövdelerin hassas işlenmesi neticesinde düşük ses seviyesinde çalışır.
• Yardımcı tahrik, özel çıkış mili, geri dönüş önleme kilidi, yağlama ve soğutma sistemleri gibi opsiyonel özellikleriyle esneklik sağlar.
• Arzu edildiğinde motor, hidrolik kaplin, redüktör, elastik kaplin takım olarak komple çözüm de sunulmaktadır.
Redüktörlerin Özellikleri:
Gövdeler GG25 kalite gri pik dökümden imal edilmektedir. Özel istek üzerine GGG40 sfero döküm olarak da imal edilebilir.
Helis alın dişliler ve helis konik dişliler en iyi kalitede alaşımlı çelikten üretilmektedir. Helis dişlilerin diş açma ve ısıl işlemlerden sonra diş profilleri taşlanmaktadır. Konik dişliler ise talaş kaldırma ve ısıl işlemlerden sonra leplenmektedir. Böylece redüktörlerin sessiz ve titreşimsiz çalışmaları sağlanmaktadır.
Yüksek kalite rulmanlar en az 50,000 saat ömürlü olacak şekilde seçilmektedir.

Redüktör Teknik Özellikleri:

Gövde Büyüklüğü: 20 farklı gövde büyüklüğü
Dişli Kademe: Bir, iki, üç veya dört kademeli
Dişli Tipleri: Helis alın dişliler ve helisel konik dişliler
Çıkış Tork Değeri: 400.000 Nm’ ye kadar

Çimento ve Beton Sektörü Redüktörleri için toplam 3 yorum yapmış

 1. konya çimento fiyatları Cevapla

  04 Nisan 2016 - 17:19

  teşekkürler harika bir yazı olmuş böyle bilgilendirici yazılarınızı bekliyorum

 2. konya düğün salanu Cevapla

  19 Kasım 2016 - 13:58

  konya düğün salonu
  Yazınızı okuduk ve begendik teşekkürler konya düğün salonu

 3. Seda Cevapla

  12 Mart 2018 - 11:15

  Merhaba sonsuz vidalı redüktörler ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir