E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Beton mikserlerinde(twin shaft beton mikseri)planet redüktör modeli

Dişsan Redüktör
“Sektörde bizi güçlü kılan en önemli faktör müşteri odaklı, dürüst ve güvenilir iş anlayışına sahip olmak”
“Piyasanın talebi, kaliteli ürünleri en ekonomik şartlarla temin edebilmek. Biz de müşterilerimize en kaliteli ürünleri en az maliyetle sunabilmek için sürekli ARGE çalışmalarına devam ediyoruz.”
“Son yıllarda önemli ihracat atılımları gerçekleştirdik. Almanya, Polonya, Ukrayna, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan ve Mısır ağırlıklı çalıştığımız bölgeler.”
“Yeni geliştirdiğimiz çift milli beton mikserlerinde (twin shaft beton mikseri) kullanılan planet redüktör modelimizi, Ocak 2013 de müşterilerimize sunmaya başladık.”

dissan_roportaj_2013
Redüktör Dergisi olarak bu sayımızda Dişsan Redüktör Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Makina Mühendisi İbrahim Aydın Yalçın ile bir röportaj gerçekleştirdik. Sayın İbrahim Aydın Yalçın ürün seçiminden, ürün gruplarına, Ar-Ge faaliyetlerinden gelecek hedeflerine kadar birçok konuda sorularımıza tüm açıklığı ile yanıt verdi.

Dissan1_360x270
• Dişşsan Redüktör’ün kuruluşundan bugüne başarı öyküsünü paylaşabilir misiniz?
Dişsan Redüktör, 1970 yılında kuruldu. İlk ürün serisini ağır sanayi tipi, paralel milli, motorlu/motorsuz redüktörler oluşturuyordu. 1990 yılına gelindiğinde helis alın dişlili, mile geçme konveyör redüktörlerinin (DG serisi) ve ayaklı, motorlu monoblok redüktörlerin (DMA serisi) seri üretimine başladık. 1993 yılında, soğutma kulesi sektöründeki redüktör ihtiyacını karşılamak üzere bu sektöre özel tasarımlar yaparak ürün yelpazesi genişletildi. 2002 yılında ise konveyörler için helis konik dişlili, mile geçme, motorlu redüktör (DZGM serisi) üretimine başlandı. Dişsan Redüktör uluslararası kalite belgesi ISO 9001’i 2005 yılında aldı. 2009 yılında İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesindeki yeni fabrikamıza taşındık ve faaliyetlerimizi burada sürdürüyoruz.

Dissan3_360x270
• Türkiye’deki redüktör sektörünün büyüklüğünden ve Dişsan Redüktör’ün pazardaki yerinden bahseder misiniz?
Türkiye’de redüktör sektöründe faaliyet gösteren 25 kadar üretici bulunuyor. Sektörün büyüklüğü yaklaşık 500 milyon TL ye ulaşmış durumda. Dişsan Redüktör, 43 yıllık geçmişiyle bu sektördeki en tecrübeli ve köklü firmalardan biri. Dişsan’ın ağırlıklı olarak hizmet verdiği sektörlerin başında kırma eleme tesisleri, beton santralleri ve iş makinaları üreticileri, soğutma kulesi üreticileri, madencilik sektörü, demir-çelik fabrikaları, çimento fabrikaları, enerji ve kimya sektörü bulunuyor. Dişsan pazarda güvenilirliği ve uzun ömürlü sağlam ürünleriyle öne çıkıyor.
• Üretmekte ve piyasaya sunmakta olduğunuz ürün grupları nelerdir?
Helis alın dişlili ve helis konik dişlili standart tip redüktörlerin yanında uygulamaya özel redüktörlerin de üretimini yapıyoruz. Ayrıca, hidrolik kavrama, elastik kavrama ve geri dönüş önleme kilitleri üretimiyle de güç aktarımında müşterilerimizin ihtiyaçlarını tamamlıyoruz.

Dissan5
• Bu ürün grupları içerisinde güç aktarma organlarının temel özelliklerini ve kullanıcıya sağlamış olduğu avantajları belirtebilir misiniz?
Uygulamaya özel tasarımını yaptığımız ürünler arasında soğutma kulesi redüktörleri, ekstruder redüktörleri ve beton santrallerinde kullanılan panmikser redüktörleri yoğun ilgi görüyor.
Ayrıca bantlı konveyor redüktörleri de en çok talep gören ürünlerimiz arasında yer alıyor. DG serisi mile geçme redüktörlerimiz bantlı konveyör ve elevatör sistemleri için özel olarak tasarlanmıştır. Hızlı ya da yavaş; uzun ya da kısa her türlü konveyör sisteminde; kum, çakıl, taş, çimento, kömür ya da maden taşımak için ideal çözümler sunuyor. Sağlam yapısıyla en ağır şartlarda dahi güvenli bir şekilde çalışıyor. İhtiyaç duyulursa geri-dönüş önleme kilitli olarak üretiyoruz. Kilitli redüktörlerimiz, elevatör ve eğimli bantlı konveyörlerde kullanılarak ayrıca kilit kullanmaya gerek kalmadan geri dönüşü önleme sorununu ekonomik ve pratik olarak çözümlüyor.

Dişsan, ağır tip hizmet redüktörlerinde engin bir tecrübeye sahip. Ağır sanayi sistemlerinde yükler çok darbeli olduğundan ve yüksek tork gerektiren dur-kalk yapıldığından kullanılacak redüktörler ağır şartlarda çalışmaya elverişli olmalıdır. Dişsan’ın DA serisi paralel milli ve DK serisi helis konik dişlili redüktörleri her türlü ağır sanayi uygulamalarında kullanım için tasarlanmıştır. Sağlam gövdesi, yüksek dişli kalitesi sayesinde en ağır şartlarda dahi sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Redüktörler isteğe göre delik çıkış milli veya dolu çıkış milli olarak sunulmaktadır. Yağ pompalı cebri yağlama sistemi veya geri dönüş kilidi gibi özel aksesuarlar uygulanabilmektedir.
• Redüktör seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan ve emniyet faktörlerinizden bahseder misiniz?
Dişsan çalışma şartlarına uygun uzun ömürlü redüktör seçimi yapılmasına çok önem veriyor. Bu konuda doğru seçimin yapılması için müşterilerinin proje, makine bakım ve işletme bölümleri ile görüşerek destek veriyor, yanlış seçimler konusunda uyarıyor.
Redüktör seçiminde; istenilen mekanik değerler, redüktörü çalıştıracak motorun cinsi ve özellikleri, redüktörün bağlanacağı iş makinesinin cinsi ve özellikleri, işletme ve çevre koşulları, redüktörü soğutma olanakları dikkate alınıyor.
Redüktör büyüklüğünün tespitinde işletme emniyet katsayısı kullanılıyor. Bu katsayıyı belirleyen faktörler iş makinasının cinsi, motorun cinsi, günlük çalışma süresi ve duruş-kalkış sayısıdır. Örneğin; Elektirik motoruyla tahrik edilen, orta darbeli ve değişken yükle çalışan, günlük çalışma süresi 3 -10 saat arasında olan bir iş makinesi için emniyet faktörü 1,5 iken; çok fazla darbeli, değişken yüklü ve çok yüksek atalet momentli, günlük çalışma süresi 10-24 saat arasında olan bir iş makinası için 3,0 emniyet faktörü kullanılabiliyor.
Redüktör seçiminde ayrıca termik güce yani redüktörün ısınmadan çalışabileceği güce dikkat etmek gerekir. Redüktörün termik gücü redüktör dış gövdesinin büyüklüğüne, çevre sıcaklığına, çalışma ortamına ve redüktörün bir saat içindeki çalışma süresine bağlı oluyor.
• Ürünlerinizin çalışma şartlarından, teknik özelliklerinden bahseder misiniz?
Dişsan’ın ürünleri daha çok ağır sanayiye hizmet edecek şekilde, zor çevre koşullarına göre projelendirilmiş ve imal edilmiştir. Açık havada, çok sıcak veya soğuk ortamlarda güvenle çalışmaya elverişlidir. Servis faktörleri yüksek seçilmektedir.
Ürünlerimiz en son teknolojiye sahip CNC merkezlerinde üretilmektedir. Ürünlerimizin gövdeleri ağır şartlarda çalışabilecek sağlam yapıdadır. Tüm dişlilerin diş profilleri taşlanarak, uzun ömürlü olmaları ve sessiz çalışmaları sağlanmaktdır.
• Ürünlerde piyasanın taleplerine göre ne tip yenilikler yapılıyor?
Piyasanın talebi, kaliteli ürünleri en ekonomik şartlarla temin edebilmek. Biz de müşterilerimize en kaliteli ürünleri en az maliyetle sunabilmek için sürekli ARGE çalışmalarına devam ediyoruz. Mevcut ürünlerin tasarımını yenileyerek modernleştiriyoruz. Geri dönüş önleme kilidi, yağlama ve soğutma tesisatı, göstergeler gibi aksesuarlarda müşteri istekleri doğrultusunda geliştirmeler yapıyoruz. Avrupa ve Amerika da üretilen ürünlerle aynı kalite standardını koruyabilmek için dünyadaki yenilikleri takip ediyoruz.
Yine müşteri talepleri doğrultusunda yeni ürün geliştirmeye devam ediyoruz. Örneğin, çift milli beton mikserlerinde (twin shaft beton mikseri) kullanılan planet redüktör modelimizi yeni geliştirdik ve Ocak 2013 de müşterilerimize sunmaya başladık. Müşterilerimizin çoğu bu modelle ilgili ihtiyaçlarını ithal ürünlerle karşılamaktaydı. Yeni ürünümüzle piyasanın ithal redüktöre bağımlılığını azaltmayı ve yerli ürün pazarını geliştirmeyi hedefliyoruz.
• Gelişen teknolojiye bağlı olarak üretimde kullanılan malzemelerde değişiklikler oluyor mu?
Teknoloji ilerledikçe malzeme kalitesi ve çeşitliliği artıyor. Örneğin, daha yüksek alaşımlı, daha kaliteli çelik temin edilebiliyor. Isıl işlem teknolojileri geliştikçe malzemelerin mukavemeti artıyor. Biz de bu gelişmeleri takip ederek en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyoruz.
• Kullanım yerine göre hangi alanda redüktörler en fazla çeşitlilik ve yenilik içeriyor? En fazla gelişme hangi alanda yaşanıyor?
Bizim hitap ettiğimiz sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda daha çok ağır sanayide, kırma eleme tesislerinde, beton santrallerinde, madencilikte ve soğutma kulelerinde kullanılan redüktörlerdeki gelişmeleri takip ediyoruz.
• Satış, pazarlama ve servis politikalarınızdan bahseder misiniz?
Satış ve pazarlama yaklaşımlarımızda müşteri odaklı bir kültür benimsiyoruz. Satış öncesi, satış ve satış sonrasını bir bütün olarak görüp, her aşamada tam müşteri memnuniyetini hedefliyoruz. Öncelikle müşterinin ihtiyaçlarının doğru anlaşılması ve ihtiyaca göre en güvenli ve en ekonomik ürünün belirlenmesi önemli. Teklif aşamasında belirtilen teslimat süresine uymaya azami dikkat gösteriyoruz. Müşterilerimizin iş devamlılığına çok önem veriyoruz. Örneğin, bir beton santralinin birkaç saatlik durması bile çok büyük iş kayıplarına sebep olur. Bu bilinçle tamir/bakım geri dönüşlerinde de çok hızlıyız.
• Uygun ürünlerin tespit edilmesi için gerekenler nelerdir? Uzman kadronuzun bir projenin teklif aşamasından, teslimine kadar geçen süreçte hangi aşamalardan geçtiğini anlatır mısınız?
Uygun ürünlerin tespit edilmesi için; müşteri için gereken teknik özellikler, redüktörün hangi uygulama için kullanılacağı, çalışacağı alanın büyüklüğü, şartları, müşterinin bütçesi, istenilen teslimat tarihi gibi detayların etraflıca konuşulup belirlenmesi gerekiyor. Bu belirlemeler uzman satış kadromuz tarafından yapılıyor. Siparişten sonra önce projelendirme ve planlama safhalarından geçiliyor. Ürünlerin imalatı ve montajı sonrasında ise test çalıştırmaları ve diğer kalite kontrol testlerinden geçerek teslimata hazır hale getiriliyor.
• Müşteri memnuniyetindeki başarınızın arkasında neler yatıyor, anlatır mısınız?
Bizi sektörde güçlü kılan en önemli faktörü müşteri odaklı, dürüst ve güvenilir iş anlayışımız. . Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutarak, en kaliteli, en sağlam ve en uzun ömürlü ürünleri sunmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizle güvene dayalı uzun ömürlü ilişkiler kurmak, müşterilerimizin ihtiyaçlarını zamanında ve en iyi şekilde karşılamak bizim için herşeyden önemli. Dişsan’da her çalışan bu bilinçle hareket ediyor.
Dişsan’ı sektörde avantajlı kılan diğer bir faktör de geniş ürün gamı. Müşterilerimizin çeşitli ihtiyaçlarına cevap verebilecek ürün çeşitliliğine ve esnekliğe sahibiz.
• Dişsan Redüktör olarak hedeflerinizden, planlamakta olduğunuz veya gerçekleşebilecek yatırım faaliyetlerinizden söz eder misiniz?
Dişsan Redüktör olarak son yıllarda önemli ihracat atılımları gerçekleştirdik. Almanya, Polonya, Ukrayna, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan ve Mısır ağırlıklı çalıştığımız bölgeler. Bu ay, Almanya merkezli global bir firmanın Tayland’daki bir fabrikası için önemli bir sipariş aldık. Ürünlerimizi dünya standartlarında üretiyoruz ve bunun geri dönüşünü de alıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da ihracat pazarımızı genişletmek için yurt dışı fuarları ve ülke ziyaretleri gibi faaliyetlere devam edeceğiz.

Bu röportajı PDF olarak indirmek için tıklayın>>Dissan_twin_shaft_meton_mikseri

Editör:
Cenk TELİMEN
Röportaj vermek için editor@finansreklam.com e-mail gönderiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir