E-bülten almak istiyorsanız kayıt olun!


E-Bülten'e Üye Olun
E-Posta:

Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edin

Alüminyum tesisi üretiminde dünya lideri Vig Makina, SolidWorks ile başı çekiyor

Dünyada ilk defa 1500 metre genişliğinde bir magnezyum plaka dökümünü gerçekleştiren Vig Makina, döküm hattı teknolojisinde dünyanın bu alanda önde gelen üç veya dört firması arasında yer alıyor. Vig Makina tasarımcılara dünyanın en gelişmiş 3D teknolojilerini sunan Dassault Systèmes SolidWorks şirketi ile hatasız üretim yolunda çok önemli bir adım attı. Dünyanın sayılı alüminyum tesisi üreticilerinden olan şirket, şimdi bütün tasarımlarını DS SolidWorks ile şimdi iki kat daha hızlı üretiyor.


İstanbul, 28 Temmuz 2011 Dünyada 3D CAD yazılım pazarının lideri Dassault Systèmes SolidWorks şirketi (DS SolidWorks), Türkiye’nin kendi sektöründe lider firmalarına rekabetçi avantajlar kazandırmaya devam ediyor. Ülkemizin en büyük alüminyum tesisi üreticilerinden Vig Makina, üretim kapasitesi ve sektördeki bilgi birikimini şimdi de SolidWorks’ün üstün CAD teknolojisi ile destekleyerek kapsamlı projelere imza atıyor. Vig Makina 30 tonluk bir alüminyum ergitme fırınını tasarlamak da dâhil olmak üzere tüm üretim süreçlerinde 2004 yılından bu yana DS SolidWorks’ün kendisine sağladığı rekabetçi avantajlardan faydalanıyor. Kapsamlı ve yönetimi zor bir üretim hattını yöneten Vig Makina, etkin proje yönetimi ve artan verimlilik sayesinde, geliştirdiği tasarımları, proje aşamasından imalata iki kat daha hızlı aktarabiliyor. Bu sektörde ciddi maliyet konusu olan prototiplerdeki hata oranları ise SolidWorks Simulation kullanımı ile kayda değer oranda azaltıldı.
Vig Makina’da tasarımın ürüne dönüşme süresi, hata oranlarının azaltılması ve işçiliğe yansıyan uygulama kolaylıkları sayesinde ürün geliştirme maliyetleri yüzde 30, prototip üretme maliyetleri ise yüzde 35 gibi çarpıcı oranlarda ilerleme sağlandı.


Toplam kalite artışına destek
DS SolidWorks Türkiye yetkili satıcısı Yenasoft Firma Sahibi Cem Şirolu, markanın Türk sanayine olan katma değeri hakkında şunları söyledi:
“SolidWorks ürünlerinin en çarpıcı özelliği, tasarım ekosistemini dikkate alan bir yaklaşımla geliştirilmiş olmasıdır. Dolayısıyla geliştirilen ürünlerin daha tasarım aşamasında, tasarım ekipleri, müşteriler, iş ortakları ve üçüncü parti kurumlarla paylaşılması ve zenginleştirilmesi mümkün olabiliyor. Ürünler için imalat aşamasına geçmeden önce gerçekçi ve ayrıntılı çizimleri üzerinden tüm imalat sorunları daha ortaya çıkmadan tespit edilebiliyor. Ayrıca revizyon takibi gibi özellikleri sayesinde SolidWorks, kurumlara mevcut yatırımlarını koruması ve geliştirmesi için çok önemli bir fırsat sunuyor”.
Vig Makina, bugünlerde SolidWorks Simulation eğitimine sahip uzman mühendisleri sayesinde müşteri memnuniyetinde de her geçen gün artış kaydediyor. Ürünlerin proje ve tasarım tekliflerini yüzde 40 oranında daha hızlı sunabilen Vig Makina, tasarımda hata oranlarını minimize ederek kusursuz tesisler üretme yolunda endüstri liderliğini sürdürüyor.

SolidWorks ile tüm ayrıntılara hâkim
SolidWorks ile çalışmaya başladıktan sonra görsel açıdan çok daha kusursuz tasarımlar ortaya koymaya başladıklarını vurgulayarak yazılım tercihleri hakkında şunları söyledi:
“SolidWorks tasarımlarımızdaki hatalarımızı minimuma indirmek için önemli avantajlar sunuyor. Büyük makineler ve parçalar üzerinde çalıştığımız için birçok revizyon yapmamız gerekebiliyor. Bu değişiklikleri katı modeller üzerinde gerçekleştirmek hem zaman alan, hem de maliyetli bir süreçti. SolidWorks ile tasarımlar üzerinden revizyonlar yapmak çok daha kolay. Örneğin, ürettiğimiz bir makineyi başka bir müşteri için de bazı değişikliklerle birlikte üretmemiz gerekebiliyor. Mühendislerimizin bu değişiklikleri SolidWorks ile yapması çok daha az zaman alıyor. SolidWorks’ten önce bir başka 3D yazılım kullanıyorduk ama bu tür değişiklikleri gerçekleştirmek çok zahmetli oluyordu.”
Vig Makina, SolidWorks 3D yazılımının iki kullanıcılı Simulation sürümünün yanı sıra iki kullanıcılı SolidWorks Premium ve bir kullanıcılı Professional sürümlerini kullanıyor.

Hatasız üretimde DS SolidWorks katkısı
Alüminyum tesislerinde kullanılan ağır ve karmaşık makinelerin tasarımı uzun zaman alıyor. İlk kez üretilen orijinal bir makinenin çizim süresi altı ayı bulabiliyor ancak Vig Makina mühendisleri daha sonra bu Makinenin benzerlerini SolidWorks Simulation ile en fazla bir haftada tasarlayabiliyorlar. Daha önce kullandıkları tasarım yazılımlarıyla iç içe geçen bazı makina parçalarını göremeyen mühendisler, şimdi SolidWorks Simulation’ın gelişmiş özellikleri sayesinde bu endişelerini geride bıraktı.
Tasarımın en ince detaylarına hâkim olan gelişmiş özellikleri ve hata analiz modülleri sayesinde, SolidWorks, Vig Makina’de genel hata oranının minimize edilmesinde stratejik bir ürün olma özelliğini koruyor.
Vig Makina Satış ve Pazarlama Sorumlusu Ömer Bülbüloğlu; “Yazılımın üstün tasarım teknolojisi, geliştirdiğimiz tasarımların her ayrıntısına hâkim olmamızı ve istediğimiz değişiklikleri en kısa sürede yapabilmemizi sağladı. Tasarımların yeniden kullanılabilirliği sayesinde üretim maliyetlerimizde ciddi iyileştirmeler yapabiliyoruz” diyor.
SolidWorks Simulation, Vig Makina için son derece stratejik bir ürün çünkü üretim makinelerinin montajında çok fazla sayıda montaj yapılması gerekiyor. Bu nedenle gerekli tüm revizyonlar, anında SolidWorks Simulation üzerinde yapılıyor. SolidWorks kullanmaya başladıktan sonra Vig Makina’nın karmaşık tasarım döngüsü, verimlilik artışı ve projeden imalata aktarım süresi itibarıyla zaman olarak yüzde 50 oranında kısaldı.
Vig Makina, SolidWorks Simulation eğitimine sahip uzman mühendisleri sayesinde müşteri memnuniyetinde de her geçen gün artış kaydediyor. Ürünlerin proje ve tasarım tekliflerini yüzde 40 oranında daha hızlı sunabilen Vig Makina, tasarımda hata oranlarını minimize ederek kusursuz tesisler üretme yolundaki endüstri liderliğini sürdürüyor.
Alüminyumu hamur gibi işleyen tesisler
VIG Grup çatısı altında ve İstanbul, Gebze’deki sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Vig Makina, 1991 yılında, alüminyum yassı üretim yapan tesislere ekipman imalatı, montaj, demontaj işlemleri yaparak ve bazı temsilcilikler yürüterek faaliyete başladı. Gerek üretim kapasitesi, gerekse bu sektördeki bilgi birikimi ile şu anda Türkiye’nin hemen hemen tüm alüminyum fabrikaları ile çalışan Vig Makina, aynı zamanda 15 ülkeye yaptığı ihracat ile bu endüstrideki liderliğini sürdürüyor. Alüminyum tesisleri için sürekli döküm hattı, soğuk hadde, ergitme ve tutma fırınları gibi ürünler üreten Vig Makina, uzun yılların deneyimini, mühendislerinin becerisi ve SolidWorks Simulation’ın sağladığı yetkinliklerle birleştirerek güçlü tasarımlara dönüştürüyor.
Vig Makina, Ar-Ge yatırımlarıyla da endüstriye liderlik yapan bir şirket ve yenilikçi yaklaşımıyla çok büyük projelere imza atıyor. Şirket, 2008 yılında, Türkiye’nin resmi bilimsel araştırma kurumu Tübitak ile birlikte çalıştığı özel bir proje kapsamında dünyada önemli bir ilki gerçekleştirdi. Dünyada ilk defa 1500 metre genişliğinde bir magnezyum plaka dökümünü gerçekleştiren Vig Makina, döküm hattı teknolojisinde dünyanın bu alanda önde gelen üç veya dört firması arasında yer alıyor. Şirket yakında yeni bir kardeş tesisi hayata geçirecek. Haziran 2011 itibarıyla üretime başlaması düşünülen VIG Metal, VIG Grubun yeni sinerji kaynağı olacak.
SolidWorks hakkında daha fazla bilgi için www.solidworks.com ve www.solidworks.com.tr  web adreslerine başvurulabilir.

Alüminyum tesisi üretiminde dünya lideri Vig Makina, SolidWorks ile başı çekiyor için yapılan yorumlar

  1. Geri izleme: SolidWorks Enterprise PDM’ e Neden İhtiyaç Duyuyoruz? | REDÜKTÖR, VARYATÖR, DİŞLİ, MOTOR TEKNOLOJİLERİ DERGİSİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir